En ny epoke for Solistkoret

29.04.2026

Den kommende sesongen markerer starten på et nytt kapittel for Det Norske Solistkor.

Fra høsten 2026 tar Yuval Weinberg (35) over som kunstnerisk leder for Solistkoret etter 35 år med Grete Pedersen i rollen.

Weinberg er en internasjonalt etterspurt dirigent og regnes som en av de mest spennende kordirigentene i sin generasjon. Med seg bringer han kunstnerisk integritet, nysgjerrighet og et ønske om å utvikle koret videre, både gjennom valg av repertoar og utforsking av nye konsertformater.

– Noe av det første jeg merket meg var hvor raskt idéene begynte å komme da jeg skulle forme denne første sesongen. Det var inspirerende, sier Weinberg. – Det er viktig at hver sesong både er variert og helhetlig. Ny musikk side om side med repertoar fra romantikken og barokken, en tydelig satsning på a cappella-verk, men også prosjekter med instrumentalister og samarbeidspartnere. Denne bredden er avgjørende for at koret kan utvikle seg over tid.

Åpner i nord

Det Weinberg ser aller mest fram til, er arbeidet med sangerne.

– Jeg gleder meg til prøvene, konsertene og alt som skjer imellom. Det er der ting virkelig tar form, og jeg håper vi sammen kan videreutvikle korets klang og musikalitet over tid.

Ambisjonene til Solistkoret er å nå publikum i hele landet. Sesongen åpner derfor i nord når koret er festivalprofil under Nordland Musikkfestuke (1.-7. august 2026).

Her møter publikum koret i flere sammenhenger: på åpningskonserten i Stormen konserthus, i Bodø domkirke med Rossinis Petite messe solennelle, og mer uformelle sammenhenger i kvartettformat.

Foto: Liv Øvland

Gjennom sesongen reiser koret videre med nye prosjekter til blant annet Oslo, Tønsberg, Hamar, Lillehammer, Gjøvik, Fredrikstad, Stavanger og Kristiansand, før den rundes av med internasjonal turné sommeren 2027.

Nye konsertformater

Ved siden av de tradisjonelle konsertene er Weinberg opptatt av å utforske formater som endrer hvordan publikum opplever musikken.

Under Ultimafestivalen i august presenteres konserten HUSH på Sentralen i Oslo. Her inviteres publikum til å legge seg ned og lytte med lukkede øyne.

– Minst én gang hver sesong vil vi skape et prosjekt som inviterer til en annen type lyttesituasjon, sier Weinberg. – Dette er ikke noe som ligger utenfor det kunstneriske kjernearbeidet, det er måter å styrke forbindelsen mellom koret, musikken og publikum på.

En variert sesong

Sesongen er satt sammen med tanke på både kontinuitet og fornyelse. I februar leder Weinberg sesongåpningen med Joby Talbots Path of Miracles, inspirert av pilegrimsleden til Santiago de Compostela.

I april følger Rossinis Petite messe solennelle, et verk som kombinerer det intime og det virtuose. Weinberg leder også Solistkorets sommerkonsert i starten av juni 2027.

– Sesongen er bevisst bygget opp: vi kombinerer kjernerepertoar med verk som er nye for koret, og musikk av nålevende komponister som Anna Thorvaldsdottir, Claudia Scroccaro og Samir Odeh-Tamimi, sier Weinberg.

Flere gjestedirigenter bidrar også til sesongen, med hver sin kunstneriske signatur.

– Jeg er veldig glad for at dirigenter med tydelige og ulike kunstneriske profiler som Krista Audere, Sofi Jeannin og Gregor Meyer skal arbeide med koret. De vil alle bidra til å utvide og nyansere korets uttrykk, avslutter Weinberg.

Listen to Solistkoret